Hibs, B'Kara in UEFA third qualifying round draws

UEFA_logo_2012Hibernians and Birkirkara were involved in the third qualifying round draws of the UEFA Champions League and UEFA Europa League which were held in Nyon on Friday.

In the first leg of the UEFA Champions League second qualifying round, Hibernians defeated Maccabi Tel Aviv 2-1 at the Hibernians Stadium while Birkirkara lost 0-1 to West Ham United in the UEFA Europa League second qualifying round first leg at the Boleyn Ground.

In the third qualifying round of the UEFA Champions League, Hibernians or Maccabi Tel Aviv will be playing against Czech champions FC Viktoria Plzeň while Birkirkara or West Ham will face Scottish side Inverness Caledonian Thistle FC or FC Astra Giurgiu of Romania in the UEFA Europa League third qualifying round. Astra won the first leg in Inverness 1-0.

Hibernians travel to Israel during the weekend to face Maccabi Tel Aviv at the Bloomfield Stadium in Tel Aviv on Tuesday, needing a draw to reach the next stage.

Birkirkara, on the other hand, have to beat West Ham by two goals.

UEFA Champions League
Third qualifying round draw (ties 28/29 July & 4/5 August)
League route
Panathinaikos FC (GRE) v Club Brugge KV (BEL)
BSC Young Boys (SUI) v AS Monaco FC (FRA)
PFC CSKA Moskva (RUS) v AC Sparta Praha (CZE)
SK Rapid Wien (AUT) v AFC Ajax (NED)
Fenerbahçe SK (TUR) v FC Shakhtar Donetsk (UKR)

• Bye to play-offs: Manchester United FC (ENG), Valencia CF (ESP), Bayer 04 Leverkusen (GER), Sporting Clube de Portugal (POR), SS Lazio (ITA)

Champions route
FK Sarajevo (BIH)/KKS Lech Poznań (POL) v FC Basel 1893 (SUI)
PFC Ludogorets Razgrad (BUL)/FC Milsami Orhei (MDA) v KF Skënderbeu (ALB)/Crusaders FC (NIR)
FK Ventspils (LVA)/HJK Helsinki (FIN) v NK Maribor (SVN)/FC Astana (KAZ)
Celtic FC (SCO)/Stjarnan (ISL) v Qarabağ FK (AZE)/FK Rudar Pljevlja (MNE)
FK AS Trenčín (SVK)/FC Steaua Bucureşti (ROU) v FK Partizan (SRB)/FC Dila Gori (GEO)
FC Midtjylland (DEN)/Lincoln FC (GIB) v APOEL FC (CYP)/FK Vardar (MKD)
Hibernians FC (MLT)/ Maccabi Tel-Aviv FC (ISR) v FC Viktoria Plzeň (CZE)
GNK Dinamo Zagreb (CRO)/CS Fola Esch (LUX) v Molde FK (NOR)/FC Pyunik (ARM)
The New Saints FC (WAL)/Videoton FC (HUN) v FC BATE Borisov (BLR)/Dundalk FC (IRL)
FC Salzburg (AUT) v Malmö FF (SWE)/FK Žalgiris Vilnius (LTU)

Bye to group stage:
Pot 1: FC Barcelona (ESP, holders), FC Bayern München (GER), Chelsea FC (ENG), SL Benfica (POR), Paris Saint-Germain (FRA). Juventus (ITA), FC Zenit (RUS), PSV Eindhoven (NED)
Other pots: Real Madrid CF (ESP), Club Atlético de Madrid (ESP), FC Porto (POR), Arsenal FC (ENG), Manchester City FC (ENG), Sevilla FC (ESP), Olympique Lyonnais (FRA), FC Dynamo Kyiv (UKR), Olympiacos FC (GRE), AS Roma (ITA), VfL Borussia Mönchengladbach (GER), VfL Wolfsburg (GER), KAA Gent (BEL)

UEFA Europa League – Third qualifying round draw
FC Zürich (SUI) v PFC Cherno More Varna (BUL)/FC Dinamo Minsk (BLR)
FC Kairat Almaty (KAZ)/Alashkert FC (ARM) v HNK Rijeka (CRO)/Aberdeen FC (SCO)
FC Dacia Chisinau (MDA)/MŠK Žilina (SVK) v FC Vorksla Poltava (UKR)
AZ Alkmaar (NED) v İstanbul Başakşehir (TUR)
FC Girondins de Bordeaux (FRA) v AEK Larnaca FC (CYP)
NK Lokomotiva Zagreb (CRO)/ PAOK FC (GRE) v FC Spartak Trnava (SVK)/Linfield FC (NIR)
UC Sampdoria (ITA) v FK Vojvodina (SRB)/FK Spartaks Jūrmala (LVA)
FC Slovan Liberec (CZE) v Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR)
Athletic Club (ESP) v FH Hafnarfjördur (ISL)/İnter Bakı PİK (AZE)
ASA Târgu Mureş (ROU) v AS Saint-Étienne (FRA)
FK Kukësi (ALB)/FK Mladost Podgorica (MNE) v Legia Warszawa (POL)/FC Botoşani (ROU)
FK Čukarički (SRB)/Qäbälä FK (AZE) v Apollon Limassol FC (CYP)/FK Trakai (LTU)
FK Jelgava (LVA)/FK Rabotnicki (MKD) v Trabzonspor AŞ (TUR)/FC Differdange 03 (LUX)
Skonto FC (LVA)/Debreceni VSC (HUN) v KR Reykjavík (ISL)/Rosenborg BK (NOR)
R. Charleroi SC (BEL)/Beitar Jerusalem FC (ISL) v FC Zorya Luhansk (UKR)
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Wolfsberger AC (AUT) v Borussia Dortmund (GER)
PFC Beroe Stara Zagora (BUL)/Brøndby IF (DEN) v Jagiellonia Białystok (POL)/AC Omonia (CYP)
FK Jablonec (CZE) v FC København (DEN)/Newtown AFC (WAL)
SK Sturm Graz (AUT) v FC Rubin Kazan (RUS)
AIK Solna (SWE)/FC Shirak (ARM) v Atromitos FC (GRE)
SCR Altach (AUT) v Vitória SC (POR)
Hapoel Beer Sheva FC (ISR)/FC Thun (SUI) v FC Vaduz (LIE)/Nõmme Kalju FC (EST)
Randers FC (DEN)/IF Elfsborg (SWE) v Shamrock Rovers FC (IRL)/Odds BK (NOR)
R. Standard de Liège (BEL) v Ferencvárosi TC (HUN)/FK Željezničar (BIH)
NK Koper (SVN)/HNK Hajduk Split (CRO) v FK Mladá Boleslav (CZE)/Strømsgodset IF (NOR)
CF Os Belenenses (POR) v WKS Śląsk Wrocław (POL)/IFK Göteborg (SWE)
Southampton FC (ENG) v Vitesse (NED)
West Ham United FC (ENG)/Birkirkara FC (MLT) v Inverness Caledonian Thistle FC (SCO)/FC Astra Giurgiu (ROU)
FC Krasnodar (RUS) v ŠK Slovan Bratislava (SVK)/University College Dublin AFC (IRL)