BOV Second Division League 2018/19




 

Date Match Result Scorers
05-Sep Siggiewi vs Mellieha 1-3 Marko Nikolic (S); Ryan Cutajar (2), David Fenech (M)
05-Sep Zabbar SP vs Sta. Venera L. 3-0 Clayton Camilleri, Kumpei Tanaka, Alex Ellul
08-Sep Marsaxlokk vs Rabat A. 0-2 Aidan Azzopardi, Nicolai Attard
08-Sep Fgura U. vs Melita 2-0 Ryan Sell, Gilbert Martin
09-Sep Birzebbuga SP vs Luqa SA 3-0 Dylan Pirotta, Andrea Sant, Keith Muscat
09-Sep Mgarr U. vs St. George’s 0-0  
15-Sep Luqa SA vs Mgarr U. 2-0 Jihad Azzagari, Andy Portelli
15-Sep Sta. Venera L. vs Birzebbuga SP 1-5 Edward Falzon (SV); Andrea Sant (3), Gary Caruana, Dylan Pirotta (B)
15-Sep Mellieha vs Marsaxlokk 0-2 Timmy Thomas, Ronnie Celeste
15-Sep Melita vs Zabbar SP 2-0 Axl Xuereb, Julian Abela
16-Sep Kalkara vs Siggiewi 3-3 Marko Nikolic (2), Ayrton Micallef (S); Beppe Antignolo (2), Matthew Thorne (K)
16-Sep Rabat A. vs Fgura U. 0-1 Ryan Sell
22-Sep Siggiewi vs Marsaxlokk 0-1 Ronnie Celeste
22-Sep Birzebbuga SP vs Melita 0-0  
23-Sep Mgarr U. vs Sta. Venera L. 5-1 Kenneth Aquilina (2), Lazar Doric (2), Lyden Micallef (M); Shamison Farrugia (SV)
23-Sep Fgura U. vs Mellieha 0-0  
24-Sep Zabbar SP vs Rabat A. 2-3 Dylan Gouder, Kumpei Tanaka (Z); Jean Scholey, Isaac Abela (2)(R)
24-Sep St. George’s vs Kalkara 5-1 Justin Spiteri (K); Dylan Sammut, Anthony Ewurum (2),
Leeroy Bonett, Nicholas Zammit (SG)
28-Sep Kalkara vs Luqa SA 2-1 Matthew Mifsud (2)(K); Leontiev Konda (L)
28-Sep Rabat A. vs Birzebbuga SP 1-3 Felipe de Almeida Pedrosa, Keith Muscat, Dylan Pirotta (B); Zachary Tanti (R)
29-Sep Melita vs Mgarr U. 1-2 Lazar Doric, Lyden Micallef (Mga); Axl Xuereb (Mel)
29-Sep Marsaxlokk vs Fgura U. 2-1 own goal (F); Pablo Doffo, Ronnie Celeste (M)
01-Oct Mellieha vs Zabbar SP 0-0  
01-Oct St. George’s vs Siggiewi 2-1 Leeroy Bonett, Nicholas Zammit (SG); Marko Nikolic (S)
06-Oct Zabbar SP vs Marsaxlokk 0-1 Ronnie Celeste
06-Oct Siggiewi vs Fgura U. 0-2 Ryan Sell, Thomas Grech
07-Oct Luqa SA vs St. George’s 0-2 Gilbert Camilleri, Leeroy Bonett
07-Oct Sta. Venera L. vs Kalkara 2-0 Mohammed Telessi Senussi (2)
08-Oct Birzebbuga SP vs Mellieha 2-0 Felipe de Almeida Pedrosa, Keith Muscat
08-Oct Mgarr U. vs Rabat A. 0-6 Brandon Micallef, Ethan Goodman, Joseph Caruana, Jean Scholey (3)
13-Oct Fgura U. vs Zabbar SP 1-0 Andrew Scicluna
13-Oct Kalkara vs Melita 3-3 Lincoln Micallef, Matthew Schembri, Julian Spiteri (K);
Liam Grech, Axl Xuereb, Luke Mifsud (M)
13-Oct Marsaxlokk vs Birzebbuga SP 1-1 Keith Muscat (B); Alan Tabone (M)
13-Oct St. George’s vs Sta. Venera L. 1-3 Luca Bugeja, Mohammed Telessi, Michael Grima (SV); Anthony Chimezie Ewurum (SG)
13-Oct Mellieha vs Mgarr U. 0-4 Lyden Micallef, Kenneth Aquilina, Lazar Doric, Nicholas Abela 
13-Oct Luqa SA vs Siggiewi 0-2 Samuel Vella, Marko Nicolic 
20-Oct Sta. Venera L. vs Luqa SA 0-0  
20-Oct Melita vs St. George’s 1-0 Isaac Zammit
21-Oct Rabat A. vs Kalkara 3-0 Nicolai Attard (2), Joseph Caruana
21-Oct Siggiewi vs Zabbar SP 1-2 Jean Paul Formosa (S); Kumpei Tanaka, Andre Joe Cutajar (Z)
22-Oct Birzebbuga SP vs Fgura U. 0-2 Gilbert Martin, Giovanni Galea
22-Oct Mgarr U. vs Marsaxlokk 3-1 Jamie Lee Micallef, Kenneth Aquilina, Lazar Doric (Mg); Ronnie Celeste (Mx)
03-Nov Luqa SA vs Melita 0-1 Isaac Zammit
03-Nov Fgura U. vs Mgarr U. 0-1 Kenneth Aquilina
04-Nov Kalkara vs Mellieha 0-0  
04-Nov St. George’s vs Rabat A. 1-1 Kurt Muscat (R); Anthony Ewurum (SG)
05-Nov Sta. Venera L. vs Siggiewi 1-3 Agatino Sicali (SV); Jason Camilleri (2), Darrell Grech (Sig)
05-Nov Zabbar SP vs Birzebbuga SP 0-1 Andrea Sant
09-Nov Rabat A. vs Luqa SA 3-0 Kurt Muscat, Nicolai Attard, Larens Vella
09-Nov Melita vs Sta. Venera L. 3-1 Luke Mifsud, Michael Cachia, Andrew Borg Hedley (M); Mohammed Telessi (SV)
10-Nov Marsaxlokk vs Kalkara 2-0 Ronnie Celeste, Timothy Thomas
10-Nov Mgarr U. vs Zabbar SP 2-1 Lazar Doric (2)(M); Kumpei Tanaka (Z)
11-Nov Mellieha vs St. George’s 0-1 Gilbert Camilleri
11-Nov Siggiewi vs Birzebbuga SP 0-1 Gary Caruana
18-Nov Luqa SA vs Mellieha 1-1 Alan Abdel Rahman (L); David Fenech (M)
18-Nov St. George’s vs Marsaxlokk 0-0  
18-Nov Melita vs Siggiewi 3-1 Luke Mifsud, Liam Grech, Alan Borg Olivier (M); Marko Nikolic (S)
18-Nov Sta. Venera L. vs Rabat A. 0-0  
18-Nov Birzebbuga SP vs Mgarr U. 0-1 Jamie Lee Micallef
18-Nov Kalkara vs Fgura U. 1-2 Phil Taylor, Gilbert Martin (F); Lincoln Micallef (K)
23-Nov Siggiewi vs Mgarr U. 0-1 Jamie Lee Micallef
23-Nov Marsaxlokk vs Luqa SA 4-0 Ronnie Celeste (2), Alan Tabone, Timmy Thomas
24-Nov Fgura U. vs St. George’s 0-1 own goal
24-Nov Mellieha vs Sta. Venera L. 1-1 Luca Bugeja (SV); Fabian Axisa (M)
25-Nov Zabbar SP vs Kalkara 2-0 Aidan Agius, Andre Joe Cutajar
25-Nov Rabat A. vs Melita 1-0 Jean Scholey
08-Dec Melita vs Mellieha 5-1 Isaac Zammit, Emilio Cornago San Pedro, Luke Mifsud (3)(Melita);
Fabian Axisa (Mellieha)
08-Dec Luqa SA vs Fgura U. 2-5 Gilbert Martin (2), Thomas Grech, Andrew Scicluna, Ryan Sell (F);
Greg Marney, Lydon Sciberras (L)
09-Dec Rabat A. vs Siggiewi 1-0 Kurt Muscat
09-Dec Kalkara vs Birzebbuga SP 0-1 Andrea Sant
09-Dec Sta. Venera L. vs Marsaxlokk 1-3 Timothy Thomas (2), Ronnie Celeste (M); Mohammed Senussi Telessi (SV)
09-Dec St. George’s vs Zabbar SP 2-1 Andre Joe Cutajar (Z); Anthony Ewurum, Nicholas Zammit (SG)
14-Dec Mgarr U. vs Kalkara 1-1 Lazar Doric (M); Didier Sohna (K)
14-Dec Mellieha vs Rabat A. 0-1 Larens Vella
15-Dec Birzebbuga SP vs St. George’s 2-2 Rene Duca, Keith Muscat (B); Nicholas Zammit, Anthony Ewurum (SG)
15-Dec Zabbar SP vs Luqa SA 0-2 Trevor Cilia (2)
16-Dec Fgura U. vs Sta. Venera L. 1-0 own goal
16-Dec Marsaxlokk vs Melita 2-0 Rhys Mifsud, Timothy Thomas
12-Jan Sta. Venera L. vs Zabbar SP 1-0 Luca Bugeja
12-Jan Rabat A. vs Marsaxlokk 1-1 Immy Micallef (R); Alan Tabone (M)
13-Jan Melita vs Fgura U. 1-3 Isaac Zammit (M); Giovanni Galea (3)(F)
13-Jan St. George’s vs Mgarr U. 1-0 Leeroy Bonett
13-Jan Mellieha vs Siggiewi 0-0  
13-Jan Luqa SA vs Birzebbuga SP 2-4 Ryan Sell (2), Andrea Sant, Keith Muscat (B); Jerry Ani (2)(L)
19-Jan Zabbar SP vs Melita 0-3 Michael Cachia, Jean Pierre Attard, Luke Mifsud
19-Jan Siggiewi vs Kalkara 1-0 Obinna Obiefule
19-Jan Birzebbuga SP vs Sta. Venera L. 1-1 Keith Muscat (B); Jonathan Micallef (SV)
19-Jan Mgarr U. vs Luqa SA 5-1 Jamie Lee Micallef, Kenneth Aquilina (2), Lazar Doric, Ryan Vella (M); Leontiev Konda (L)
20-Jan Marsaxlokk vs Mellieha 3-2 Jonathan Cutajar, Jordan Debattista (Mel); Ryan Cauchi, Timothy Thomas (2)(Mxl)
20-Jan Fgura U. vs Rabat A. 1-0 Giovanni Galea
01-Feb Mellieha vs Fgura U. 0-2 Giovanni Galea, Abeeb Abiodun Williams
01-Feb Marsaxlokk vs Siggiewi 2-0 Alan Tabone, Ronnie Celeste
02-Feb Kalkara vs St. George’s 0-2 Nicholas Zammit, Lomar Cutajar
02-Feb Rabat A. vs Zabbar SP 0-1 Jordan Debono
03-Feb Melita vs Birzebbuga SP 0-1 Ryan Sell
03-Feb Sta. Venera L. vs Mgarr U. 0-2 Jamie Lee Micallef, Aaron Sammut
09-Feb Fgura U. vs Marsaxlokk 0-1 Alan Tabone
09-Feb Luqa SA vs Kalkara 1-3 Aaron Agius, Emmanuel Mbong (2)(K); Andy Portelli (L)
10-Feb Mgarr U. vs Melita 1-1 Lazar Doric (Mga); Luke Mifsud (Mel)
10-Feb Siggiewi vs St. George’s 0-2 Nicholas Zammit (2)
11-Feb Zabbar SP vs Mellieha 0-1 Ryan Cutajar
11-Feb Birzebbuga SP vs Rabat A. 3-2 Ryan Sell, Dylan Pirotta, Felipe Pedrosa de Almeida (B); Luke Gatt, Aidan Azzopardi
15-Feb Fgura U. vs Siggiewi 3-1 Ian Darmanin (S); own goal, Giovanni Galea (2)(F)
15-Feb Marsaxlokk vs Zabbar SP 3-0 Ronnie Celeste, Timothy Thomas (2)
16-Feb Kalkara vs Sta. Venera L. 1-0 Emmanuel Mbong
16-Feb Rabat A. vs Mgarr U. 2-2 Joseph Paul Zammit (2)(M); Isaac Abela (2)(R)
17-Feb St. George’s vs Luqa SA 4-0 Leeroy Bonett (2), Dylan Caruana, Gilbert Camilleri
17-Feb Mellieha vs Birzebbuga SP 2-1 Marko Mitic, David Fenech (M); Dylan Pirotta (B)
02-Mar Zabbar SP vs Fgura U. 0-2 Giovanni Galea, Gilbert Martin
02-Mar Siggiewi vs Luqa SA 0-0  
03-Mar Mgarr U. vs Mellieha 1-1 Lazar Doric (Mga); Kyle Simiana (Mel)
03-Mar Birzebbuga SP vs Marsaxlokk 3-1 Andre Cassar (M); Felipe Pedrosa de Almeida, Ryan Sell, Keith Muscat (B)
01-Mar Sta. Venera L. vs St. George’s 0-1 Anthony Ewurum
01-Mar Melita vs Kalkara 3-1 Karl Saliba (K); Michael Cachia, Karl Mohnani (2) (M)
11-Mar St. George’s vs Melita 2-2 Mattia Mentosa, Christian Cassar (SG);
Alan Borg Olivier, Antoine Attard (M)
11-Mar Zabbar SP vs Siggiewi 1-0 Andre Joe Cutajar
09-Mar Marsaxlokk vs Mgarr U. 0-1 Jamie Lee Micallef
09-Mar Luqa SA vs Sta. Venera L. 2-1 Lydon Sciberras, Trevor Cilia (L); Jordie Delia (SV)
10-Mar Kalkara vs Rabat A. 3-0 Aaron Agius (2), Emmanuel Mbong
10-Mar Fgura U. vs Birzebbuga SP 3-2 Giovanni Galea (2), Joey Reno Vella (F); Keith Muscat, Andrea Sant (B)
15-Mar Rabat A. vs St. George’s 1-3 Dylan Caruana, Anthony Ewurum, Leon Camilleri (SG); Immy Micallef (R)
15-Mar Mellieha vs Kalkara 1-2 Lincoln Micallef, Aaron Agius (K); Kyle Simiana
17-Mar Siggiewi vs Sta. Venera L. 0-1 Jonathan Micallef
17-Mar Birzebbuga SP vs Zabbar SP 0-1 Kumpei Tanaka
17-Mar Mgarr U. vs Fgura U. 1-1 Aaron Sammut (M) Gilbert Martin (F)
17-Mar Melita vs Luqa SA 2-2 Liam Reno Gatt, Emilio Cornago San Pedro (M);
Lydon Sciberras, Wayne Busuttil (L)
22-Mar Kalkara vs Marsaxlokk 3-3 Ronnie Celeste, Ryan Cauchi, Damon Grima (M);
Gaynor D’Amato, Conrad Tabone, Emmanuel Mbong (K)
22-Mar Zabbar SP vs Mgarr U. 1-2 Aaron Sammut, Mark Abela (M); Kumpei Tanaka (Z)
24-Mar St. George’s vs Mellieha 1-2 own goal, Jack Vella (M); Mattia Mentosa (SG)
24-Mar Luqa SA vs Rabat A. 2-1 Wayne Busuttil, Lydon Sciberras (L); Jean Scholey (R)
24-Mar Sta. Venera L. vs Melita 0-3 Alan Borg Olivier, Antoine Attard, Liam Grech
24-Mar Birzebbuga SP vs Siggiewi 4-0 Keith Muscat, Andrea Sant, Ryan Sell, Felipe Pedrosa de Almeida
29-Mar Marsaxlokk vs St. George’s 0-1 Anthony Ewurum
29-Mar Siggiewi vs Melita 0-0  
30-Mar Fgura U. vs Kalkara 6-2 Giovanni Galea (3), Thomas Grech, Gilbert Martin, Abeeb Abiodun Williams (F);
Emmanuel Mbong, Matthew Camilleri (K)
30-Mar Mgarr U. vs Birzebbuga SP 3-0 Lazar Doric (2), Jamie Lee Micallef
31-Mar Rabat A. vs Sta. Venera L. 2-0 Jean Scholey, Luke Gatt
31-Mar Mellieha vs Luqa SA 2-3 Andy Portelli (2), Ronan Cassar (L); David Fenech, Luke Mallia (M)
05-Apr Sta. Venera L. vs Mellieha 0-3 Lydon Micallef (2), David Fenech
05-Apr Kalkara vs Zabbar SP 2-0 Beppe Antignolo, Emmanuel Mbong
06-Apr Melita vs Rabat A. 3-0 Michael Cachia, Liam Reno Gatt, Alan Borg Olivier
06-Apr Mgarr U. vs Siggiewi 5-0 Aaron Sammut, Lazar Doric (2), Matthew Agius (2)
07-Apr St. George’s vs Fgura U. 2-0 Leeroy Bonett, Dylan Caruana
07-Apr Luqa SA vs Marsaxlokk 1-1 Andy Portelli (L); Timothy Thomas (M)
14-Apr Zabbar SP vs St. George’s 1-2 Andre Joe Cutajar (Z); Leeroy Bonett, Mattia Mentosa (SG)
14-Apr Fgura U. vs Luqa SA 2-1 Joey Reno Vella (2)(F); Trevor Cilia (L)
14-Apr Siggiewi vs Rabat A. 0-3 Isaac Abela (3)
14-Apr Marsaxlokk vs Sta. Venera L. 3-2 Shamison Farrugia, Eddie Wileman (SV); Timothy Thomas (2), Ryan Cauchi (M)
15-Apr Mellieha vs Melita 1-2 Marko Mitic (Mellieha); Luke Mifsud, Daniel Cutajar (Melita)
15-Apr Birzebbuga SP vs Kalkara 2-1 Andrea Sant, Dylan Pirotta (B); Beppe Antignolo (K)
20-Apr Kalkara vs Mgarr U. 1-2 Lazar Doric (2)(M); Emmanuel Mbong (K)
20-Apr St. George’s vs Birzebbuga SP 2-0 Anthony Ewurum, Dylan Sammut
20-Apr Luqa SA vs Zabbar SP 0-0  
20-Apr Sta. Venera L. vs Fgura U. 0-4 Thomas Grech, Shawn Borg, Abeeb Abiodun Williams, Giovanni Galea
20-Apr Melita vs Marsaxlokk 1-3 Luke Mifsud (M); Timtothy Thomas, Alan Tabone, Ronnie Celeste (M)
20-Apr Rabat A. vs Mellieha 3-0 Immy Micallef, Larens Vella (2)

 

BOV Second Division Championship Decider

Date Match Result Scorers
26-Apr St. George’s vs Fgura U. 2-1 Mattia Mentosa, Christian Cassar (SG); Gilbert Martin (F)

 

BOV Second Division Play-Off

Date Match Result Scorers
28-Apr Zabbar SP vs Msida SJ 2-0 Aidan Agius (2)

 

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.