The FA Trophy 2018/19




 

Preliminary Round

Date Match Result Scorers
01-Sep St. Laurence S. vs Ghaxaq 0-2 Ian Calleja, Dean Agius
31-Aug Munxar F. vs Nadur Y. 0-4 Yuri de Jesus Messias (2), Marcelo Junior Barbosa (2)
01-Sep Sannat L. vs Ta’ Xbiex 2-0 Ralph Ebube Okpokwu (2)
01-Sep Marsaskala vs Dingli S. 0-4 Mark Vassallo, Matthew Borg, Robert Ciantar, Christian Schembri
31-Aug Oratory Y. vs Ghajnsielem 0-8 Namy Damba (2), Luis Andre de Melo Lima (5), Ibrahim Naim Belhadj
02-Sep Victoria H. vs Msida SJ 8-0 Henrique De Souza Maciel (4), Andrea Debrincat, Elton Alexandre da Silva (2), Andrew Mizzi
02-Sep Qala S. vs Gharghur 1-3 Nikola Tasic (2), Owen Izuchukwu Anyaso (Gh); Joseph Buttigieg (Q)
02-Sep SK Victoria W. vs Mtarfa 10-0 Predrag Djordjevic (3), Ajibade Adesina, Moussa Bamba, Sam Harland,
Aud-Gustine James Obaje (3), Gabriel Cardona

 

First Round

Date Match Result Scorers
09-Sep Gharghur vs Xaghra U. 3-1 Clint Zammit (2), Nikola Tasic (Gh); Johnny Camilleri (X)
09-Sep Dingli S. vs Sannat L. 1-2 Andrew Scerri (D); Charlon Tabone, Ralph Ebube Okpokwu (S)
09-Sep SK Victoria W. vs Ghaxaq 0-0 aet
(1-4 pen)
 
08-Sep Kirkop U. vs Kercem A. 2-1 Aleksandar Komljenovic (Ker); Modou Darboe, Matthew Degiorgio (Kir)
06-Sep Ghajnsielem vs Xewkija T. 0-2 Christian Bugeja, Milos Stojanovic
09-Sep Zebbug Rovers vs Mdina K. 0-1 Cachel Vella
08-Sep Zurrieq vs Nadur Y. 0-4 Daniel Mateo Bustos, Marcelo Barbosa (2), Yuri de Jesus Messias
06-Sep Gharb R. vs Xghajra T. 2-1 Christian Attard (2)(Gh); Royter Degiorgio (X)
09-Sep Victoria H. vs Attard 4-1 Andrew Mizzi (2), Chris Camilleri, Henrique Maciel (V); Nigel Spiteri (A)

 

Second Round

Date Match Result Scorers
26-Oct Gudja U. vs Sirens 2-1 Luka Mijic (S); own goal, Raphael Kooh Sohna (G)
28-Oct Melita vs Swieqi U. 1-0 Liam Reno Gatt
28-Oct Sannat L. vs Qrendi 0-3 Joao Pedro da Silva Vargas, Dylan Zarb, Kenneth Abela
27-Oct St. George’s vs Lija A. 0-4 Erjon Beu, Dylan Mintoff, Andrea Azzopardi, Leejoe Schembri
27-Oct Sta. Venera L. vs Pembroke A. 0-3 Jean Pierre Mifsud Triganza (3)
28-Oct Zebbug R. vs Marsaxlokk 1-0 Ryan Micallef
28-Oct Naxxar L. vs Zejtun C. 1-2 Johan Castano, Brooke Farrugia (Z); Duane Bonnici (N)
28-Oct Victoria H. vs Siggiewi 1-1 aet
(5-6 pen)
Chris Mercieca (V); Marko Nicolic (S)
26-Oct Mellieha vs Kalkara 2-0 Wayne Chetcuti, David Fenech
26-Oct Kirkop U. vs Vittoriosa S. 1-2 aet Arsene Cilia Mumford, Dario Zampa (V); Karl Caruana (K)
28-Oct Mdina K. vs Gharb R. 2-1 aet Ardit Shkjav (Gh); own goal, Ryan Sciberras (M)
28-Oct Luqa SA vs Rabat A. 0-5 Isaac Abela, Aidan Azzopardi, Jean Scholey (2), Jamie Muscat
28-Oct Fgura U. vs Ghaxaq 4-1 aet Mark Ellul (Gh); Ryan Sell (3), Shawn Borg (F) 
28-Oct Santa Lucia vs Birzebbuga SP 2-2 aet
(2-4 pen)
Paul Lapira, Nick Borg (SL); Dylan Pirotta (2)(B)
27-Oct Mgarr U. vs San Gwann 1-2 Jan Tanti, Rafael Ledesma (SG). Kenneth Aquilina (M)
27-Oct Xewkija T. vs Mqabba 6-1 Daniel Bogdanovic, Claudio Antunes Pavlidis (3), Shaun Bajada (2)(X);
Gianfranco Micallef (M)
28-Oct Zabbar SP vs Nadur Y. 0-7 Daniel Mateo Bustos (2), Yuri de Jesus Messias (2), own goal,
Marcelo Barbosa, Luke Tabone
27-Oct Marsa vs Gharghur 5-1 Mark Gauci, Rafael de Fex Mariaga, Marlon Farrugia, Melvin Busuttil,
Larken Friggieri (M); Shawn Bonello (Gh)

 

Third Round

Date Match Result Scorers
02-Dec Floriana vs Hamrun S. 0-1 Wilfried Domoraud
30-Nov Qormi vs Hibernians 1-5 Taylon Correa Marcolino (3), Jurgen Degabriele, Isaac Ntow (H); Manolito Micallef (Q)
01-Dec Balzan vs Qrendi 5-1 Carlos Eduardo de Fiori Mendes, Andrija Majdevac (3), Ricardo Calixto Correa (B);
Ciro Quaranta (Q)
02-Dec Nadur Y. vs Birkirkara 0-4 Danilo Chapoval, Marcelo Franca de Siqueira, Petar Orlandic, Paul Fenech
01-Dec Gzira U. vs Rabat A. 4-0 Juan Corbalan (2), Andrew Cohen, Zach Scerri
02-Dec Marsa vs Valletta 0-3 Jean Borg, Miguel Angel Alba, Matteo Piciollo
02-Dec Mellieha vs Lija A. 0-5 Paolo Dandolo, Koken Kuroki, Andrea Azzopardi (2), Gabriel Borg
01-Dec San Gwann vs Fgura U. 0-1 Thomas Grech
02-Dec Gudja U. vs Xewkija T. 1-2 aet Jackson di Lima Siqueira (G); Milos Stojanovic, Claudio Antunes Pavlidis (X)
02-Dec Pembroke A. vs Zejtun C. 0-2 Edson Adonis Cardona (2)
02-Dec Sliema W. vs St. Andrews 2-0 Frank Temile, Jefferson de Assis
06-Dec Vittoriosa S. vs Tarxien R. 0-3 Ricardo Silva Faria, Andre Scicluna, Michele Paolucci 
06-Dec Senglea A. vs Mosta 2-3 aet Augusto Rene Caseres, Braian Alexis Volpini (S);
Romeu Romao, Rafael Morisco, Juri Cisotti (M)
30-Nov Birzebbuga SP vs Zebbug R. 0-5 Ryan Micallef, Thiago Rodrigo dos Santos (2), Jose Lucas Caetano da Silva (2)
01-Dec Siggiewi vs Melita 1-3 Luke Mifsud (2), Karl Mohnani (M); Kim Buhagiar (S)
30-Nov Mdina K. vs Pietà H. 1-4 Shunsuke Nakamura (2), Jan Busuttil, James Scicluna (P); Cachel Vella (M)

 

Fourth Round

 

Date Match Result Scorers
27-Jan Gzira A. vs Melita    
27-Jan Lija A. vs Valletta    
26-Jan Mosta vs Sliema W.    
26-Jan Pietà H. vs Zejtun C.    
27-Jan Birkirkara vs Hamrun S.    
26-Jan Tarxien R. vs Zebbug R.    
26-Jan Hibernians vs Fgura U.    
27-Jan Balzan vs Xewkija T.