MFPA Awards 2020 to be presented on Wednesday

The winners of the MFPA Awards 2020 will be announced on Wednesday. The event will be broadcast on TVM2 and on the MFPA Facebook page at 20:45.

Only players who played in the Premier League during season 2019/2020 were eligible to vote for these awards.

The nominees are:

Best Coach
• Steve D’Amato – Sirens FC
• Andre Paus – Birkirkara FC
• Vincenzo Potenza – Floriana FC
• Stefano Sanderra – Hibernians FC

Best Referee
• Ishmael Barbara
• Matthew De Gabriele
• Trustin Farrugia Cann
• Stefan Pace
• Alan Mario Sant
• Fyodor Zammit

BEST YOUNG AWARDS (Homegrown; played at least 500 minutes)
Best Young Goalkeeper
• Timmy Aquilina – Santa Lucia FC
• Andreas Vella – Mosta FC

Best Young Defender
• Jean Borg – Valletta FC
• Joseph Mbong – Hibernians FC
• Kurt Shaw– Sliema Wanderers FC

Best Young Midfielder
• Jake Grech – Hibernians FC
• Matthew Guillaumier – Birkirkara FC
• Yannick Yankam – Birkirkara FC

Best Young Forwards
• Zachary Brincat – Mosta FC
• Aidan Friggieri – Gudja United FC
• Jan Tanti – Senglea Athletic FC

MFPA BEST XI (Played at least 1000 minutes)
MFPA Best XI Goalkeeper
• Henry Bonello – Valletta FC
• David Cassar – Sirens FC
• Justin Haber – Gzira United FC

MFPA Bext XI Left Back
• Ryan Camenzuli– Floriana FC
• Thiago Espíndola – Sirens FC
• Gabri Izquier Artiles – Hibernians FC

MFPA Best XI Right Back
• Cain Attard – Birkirkara FC
• Joseph Mbong – Hibernians FC
• Enmy Manuel Peña Beltre – Valletta FC

MFPA Best XI Centre Backs
• Andrei Agius – Hibernians FC
• Steve Borg – Valletta FC
• Gabriel Bohrer Mentz – Santa Lucia FC
• Enrico Pepe – Birkirkara FC
• Jurgen Pisani – Floriana FC
• Enzo Ruiz – Floriana FC

MFPA Best XI Midfielders
• Uli Arias – Floriana FC
• Triston Caruana – Valletta FC
• Matias Garcia – Floriana FC
• Matthew Guillaumier – Birkirkara FC
• Nicola Leone – Hamrun Spartans FC
• Jackson Mendoza – Santa Lucia FC
• Matias Muchardi – Mosta FC
• Rowen Muscat – Valletta FC
• Diego Silva Venancio – Floriana FC

MFPA Best XI Forwards
• Juri Cisotti – Sliema Wanderers FC
• Federico Falcone – Birkirkara FC
• Tiago Adan Fonseca – Floriana FC
• Mario Fontanella – Valletta FC
• Imanol Iriberri– Hibernians FC
• Kristian Keqi – Floriana FC
• Soufiane Lagzir – Hamrun Spartans FC
• Emmanuel Okoye – Sirens FC
• Caio Henrique Prado – Birkirkara FC

Best Young Female (U/23)

  • Brenda Borg – Mgarr United Women
  • Haley Bugeja – Mgarr United Women
  • Veronique Mifsud – Birkirkara FC Women

Best Female Overall

  • Loza Abera – Birkirkara FC Women
  • Haley Bugeja – Mgarr United Women
  • Jade Flask – Swieqi United FC

Best First Division Player

  • Erjon Beu – Lija Athletic F.C.
  • Joseph Jojo Ogunnupe – Zejtun Corinthians FC
  • Jurgen Suda – Zejtun Corinthians FC

Best Futsal Player

  • Celino Alves – Luxol St Andrews Futsal Club
  • Leanderson Coriolano – Luxol St Andrews Futsal Club
  • Gia Nikashvili – Valletta FC Futsal

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.